Chronologia zapisów
badania wieku względnego pisma
badania wieku względnego pisma
Badanie wieku względnego polegają na wskazaniu czy analizowane dokumenty lub ich elementy składowe (np. zapisy i wypełnienia ręczne, podpisy, nadruki, odbitki pieczątek, teksty drukowane), zostały sporządzone w tym samym czasie oraz jaka była kolejność ich naniesienia na podłoże dokumentu.
W praktyce eksperckiej przedmiotem badań dokumentów w takich przypadkach są następujące kwestie:
- badania kolejności krzyżujących się zapisów,
- badania kolejności zapisów nienałożonych na siebie (niekrzyżujących się).
Aktualnie w kryminalistyce, w przypadku krzyżujących się zapisów, stosuje się następujące metody:
- optyczną,
- mechaniczną,
- kopiowania dyfuzyjnego,
- luminescencji w podczerwieni,
- komputerową (np. Photoshop, Scangraf),
- elektrostatyczną,
- graficzno-porównawczą,
- technik 3D,
- spektroskopii (VSC, Raman).
Zagadnienia te stały się również przedmiotem eksperymentów badawczych, wykonywanych w ramach projektu rozwojowego Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Badawczo-Szkoleniowego (obecnie Instytut Kryminalistyki) Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego (Projekt rozwojowy nr OR 00001911 pn. „Opracowanie metodyki oraz zbudowanie stanowiska do badań chronologii zapisów wykonanych różnymi technikami i środkami kryjącymi na podłożu papierowym”, sfinansowany przez MNiSW, zakończony w 2012 r.). Założeniem projektu było opracowanie skutecznej metody badania, zarówno krzyżujących się linii na podłożu papierowym, wykonanych różnymi środkami piszącymi i technikami druku, jak i zapisów niezachodzących na siebie (niekrzyżujących się).
Badania przeprowadzone w ramach projektu pozwoliły na wypracowanie bardziej precyzyjnych metod wskazania kolejności zapisów, przy zastosowaniu udoskonalonej mikroskopii optycznej wykorzystującej oprogramowanie do obserwacji obiektów w technice 3D oraz mikroskopię ramanowską.