Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne bezpośrednio lub za pośrednictwem Instytut Kryminalistyki prowadzi badania naukowe w zakresie kryminalistyki, korzystając także z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W 2007 r. zakończony został projekt badawczy o nazwie Metodyka badań i wykonanie kompleksowego stanowiska stacjonarnego i przenośnego do kryminalistycznego badania dokumentów, realizowany wspólnie z firmą TOP ARH sp. j. Techniczno-Kryminalistyczne Badania Dokumentów Publicznych.
W 2009 r. Centrum Badawczo-Szkoleniowe (obecnie Instytut Kryminalistyki) Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim rozpoczęło realizację projektu rozwojowego o nazwie Opracowanie metodyki i programów oraz zbudowanie stanowiska do badań identyfikacyjnych pisma i podpisów przy wykorzystaniu grafometrii komputerowej. Zakończony on został w dwa lata później stworzeniem pakietu programów komputerowych wspomagających badania pismoznawcze GLOBALGRAF.
W 2011 r. rozpoczęto realizację, również wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim, kolejnego projektu badawczo-rozwojowego pn. Opracowanie metodyki oraz zbudowanie stanowiska do badań chronologii zapisów wykonywanych różnymi technikami i środkami kryjącymi na podłożu papierowym. Realizacja tego projektu została zakończona w 2012 r., a jego efektem było m.in. opracowanie metodyki badań kolejności zapisów niekrzyżujących się, szczególnie przydatnych do oceny dokumentów podpisanych in blanco.
W grudniu 2013 r. przystąpiono do realizacji projektu rozwojowego pt. Pomiarowe narzędzia wspomagające analizę pisma ręcznego i podpisów. Celem projektu jest stworzenie nowych programów komputerowych do analizy pisma ręcznego (GLOBALGRAF II). Jest to kontynuacja wcześniejszych prac z tego zakresu. Zakończenie projektu przewidziano na grudzień 2016 r.